Felújították Bay Béla házát, Fair Play-díjat kapott Killyéni András

  2022.09.16. 10:10

2022 őszére ilyen állapotba került Bay Béla felújított háza és környezete.
A Máramaros megyei, partiumi Szinérváralján szeptember közepén átadták dr. Bay Béla kétszeres olimpikon vívó, mesteredző felújított házát, melyben emlékszoba is fogja őrizni a legendás magyar vívómester emlékét. A projekt megvalósításában jelentős szerepe volt dr. Killyéni András kolozsvári olimpiakutatónak, a Magyar Olimpiai Akadémia tanácstagjának, aki Fair Play-díjat vehetett át.

A szeptember 12-ei esemény kiemelt jelentőségét mutatja, hogy repülővel a magyar határhoz közeli településre érkezett Lucian Romascanu, Románia kulturális minisztere is. Az ünnepségen többek közt részt vett dr. Kamuti Jenő, a Nemzet Sportolója, dr. Bay Béla egykori tanítványa, Hasszán Attila örökös, Gyurta Dániel, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja és Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) főtitkára, a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottságának tagja, valamint a MOA tanácsának több tagja, a Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör tagjai és a MOB munkatársa is.

A magyar delegáció egy része. Köztük Gyurta Dániel, Szijj Lilla MOA-tanácstag (b1) és Veres Vince (j3), a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottságának tagja.

„Szinérváralján a Bay-kúria a város egyetlen kiemelt jelentőségű műemléképülete, amely hosszú időn keresztül romos állapotban volt. Miután az épület állami tulajdonba került, volt a helyi TSZ kiszolgálóépülete, illetve katonai sorozóközpont is. Néhány éve a város polgármesterasszonya, Gabriela Tulbure eldöntötte, hogy a házat felújíttatja, és sikeresen pályázott uniós forrásokért. Ragaszkodott, hogy a ház őrizze meg volt tulajdonosának, a híres vívómesternek, Bay Bélának a nevét, az alagsorban pedig emlékszobát rendezzünk be. Nagy öröm volt számomra, hogy sikerült az első kiállítási anyagot elhelyezni, és Bay Béla munkásságát immáron emléktábla is őrzi” – foglalta össze dr. Killyéni András.

Az olimpiatörténész szakembert dr. Kamuti Jenő, a Magyar Fair Play Bizottság elnökeként Speciális Elnöki Fair Play Diploma elismerésben részesítette, a sportdiplomata a díjat a helyszínen adta át.

2019 tavaszán még ilyen állapotban votl a Bay-kúria és annak kertje.

A kétszeres olimpiai ezüstérmes, világbajnok vívó visszaemlékezésében azt mondta: „Béla bácsi a második apám volt. A víváson kívül emberségre, tisztességre is tanított, odafigyelt arra is, hogy versenyzői a tanulásban, majd az élet más területén is megállják helyüket. Köszönöm a Román és a Magyar Olimpiai Bizottság összefogását, külön Schmitt Pál támogató közbenjárását az ügyben”. A szintén Fair Play-díjas sportvezető azt is elmondta, szeptember 7-én ünnepeljük a Nemzetközi Fair Play Napot, és szeretné, ha Szinérváralján egy futóesemény emlékeztetne a jövőben a becsületes sportra.

...


http://olimpia.hu/felujitottak-bay-bela-hazat-fair-play-dijat-kapott-killyeni-andras?fbclid=IwAR3l9K...